مزایای حضور در بازار بورس برای شرکت‌ها

مزایای حضور در بازار بورس برای شرکت‌ها

 

در مزایای سرمایه‌­گذاری در بازار بورس، شش مزیت عمده سرمایه‌­گذاری در بورس برای سرمایه‌­گذاران را بیان کردیم. اما حال باید ببینیم که چرا یک شرکت باید سهام خود را در بورس اوراق بهادار عرضه کند؟

اولین نکته‌­ای که باید به آن اشاره کرد این است که یک شرکت برای پذیرش در بورس باید الزامات فراوانی را رعایت کند. از جمله این الزمات می‌­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لزوم اطلاع­‌رسانی مستمر و شفاف به سهامداران
  • رسیدگی دقیق به حساب­های مالی
  • و ...

اما در ادامه سه مزیت عمده که پذیرش در بورس برای شرکت­ها به همراه خواهد داشت را ذکر خواهیم کرد.
 

اولین مزیت بورس برای شرکت­‌ها، امکان تامین آسان منابع مالی (افزایش سرمایه، انتشار اوراق قرضه)

شرکت­‌های برای توسعه کسب و کار خود نیاز به تامین منابع مالی دارند. این منابع مالی یا از طریق اخذ وام بانکی قابل تامین است و یا از طریق عرضه سهام تامین می‌­شود.

اما تامین منابع مالی از طریق اخذ وام بانکی یا استقراض از بانک دارای مراحل مختلف و زمان­بری است. از جمله این مراحل می‌­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارائه طرح کامل به همراه تقاضای وام به بانک
  • ارزیابی و بررسی توسط کارشناسان بانک
  • ارائه تضمین جهت بازپرداخت وام توسط شرکت
  • انجام تشریفات و مراحل قانونی طولانی
  • پرداخت وام
  • پرداخت اقساطی وام گرفته شده به همراه سود وام

این فرآیند علاوه بر اینکه زمان زیادی به طول خواهد کشید باعث افزایش ریسک موفقیت شرکت به سبب پرداخت وام به همراه سود می‌­شود.

اما روش دیگر تامین منابع مالی، عرضه سهام است که فرآیند به مراتب ساده‌­تری نسبت به اخذ وام بانکی دارد.

در این روش کافی است که شرکت در بورس پذیرش شود و عملکرد و آینده قابل قبول و مثبتی داشته باشد. در این صورت با عرضه سهام شرکت در بورس، این سهام به سرعت به فروش می­‌رسد و شرکت می‌­تواند با سرعت و ریسک کمتر منابع مالی خود را تامین کند. در این صورت برخلاف اخذ وام بانکی، شرکت سودی بابت منابع مالی دریافتی پرداخت نمی‌­کند ولی در عوض شریکانی را برای خود اختیار کرده است که در سود و زیان شرکت با او همراه خواهند بود.

[مطالعه بیشتر: عرضه اولیه سهام شرکت]

 

دومین مزیت بورس برای شرکت­‌ها، کاهش مالیات پرداختی

براساس قانون تمام شرکت­‌ها باید بخشی از درآمد خود را در قالب مالیات به دولت پرداخت کنند. اما با توجه به اهمیت و نقش موثر بورس در اقتصاد یک کشور که موجب رشد و شکوفایی اقتصادی می‌­گردد، قانون‌­گذار هم مشوق­‌هایی برای حضور شرکت‌­ها در بورس اوراق بهادار در نظر گرفته است. از جمله این مشوق‌­ها کاهش مالیات پرداختی است که این مورد باعث کاهش هزینه‌­های شرکت‌­ها وافزایش سود آن­ها می‌­گردد.

پس کاهش مالیات پرداختی خود موجب تشویق شرکت­‌ها برای حضور در بورس اوراق بهادار می‌­گردد.

در نظر بگیرید که شرکت‌­های حاضر در بورس ارزش بسیار بالایی مانند چندین هزار میلیارد دارند و کوچکترین معافیت مالیاتی مزیت‌­های مالی بسیار زیادی را برای آن­ها فراهم می‌­آورد.

 

سومین مزیت بورس برای شرکت­‌ها، کسب اعتماد و شهرت عمومی

شرکت­‌هایی وارد بورس می‌­شوند که بتوانند شرایط لازم و خاصی برای پذیرش در بورس را داشته باشند. از جمله این شرایط می‌­توان به سهامی عام بودن، داشتن پیشینه فعالیت مشخص، داشتن حداقل سرمایه، سودآور بودن و امید به سودآوری در آینده اشاره کرد.

به طور کلی شرایط پذیرش یک شرکت در بورس موجب می‌­شود که مردم به این شرکت­‌ها اعتماد کنند و این اعتماد موجب تمایل سرمایه­‌گذاران به خرید سهام آن­ها و توسعه شرکت­‌های بورسی می‌­شود. همچنین باتوجه به اینکه شرکت­‌های حاضر در بورس از شفافیت و عملکرد بهتری نسبت به شرکت­های غیربورسی برخوردار هستند، موجب می‌­شود که بانک‌­ها نیز این شرکت‌­ها را در اولویت اعطای تسهیلات قرار دهند.

همچنین به دلیل اینکه رسانه‌­ها برای آگاهی عموم مردم، اطلاعات شرکت‌­های بورسی  را به طور دائم منتشر می‌­کنند، موجب تبلیغ و ترویج این شرکت‌­ها می‌­شود که در نهایت اعتماد عمومی و شهرت نصیب این شرکت­‌ها می­‌گردد.

 


نویسنده : آکادمی خطِ رَوند


اشتراک در شبکه های اجتماعیمقالات مرتبط


ارسال دیدگاه