تفاوت بازار بورس با بازارهای سنتی

تفاوت بازار بورس با بازارهای سنتی

 

اشاره کردیم که بورس یک بازار است به همین دلیل از اصطلاح بازار بورس استفاده می­‌کنیم. اما تفاوت‌­های بازار بورس با بازارهای سنتی و قدیمی که همه ما با آن‌­ها آشنا هستیم در چیست؟

شفافیت، رسمی بودن و دارا بودن پشتوانه قانونی از مهمترین تفاوت­‌های بازار بورس با بازارهای سنتی است.

 

مزیت‌های بازار بورس در مقایسه با سایر بازارهای سنتی 

1. پشتوانه قانونی بورس

مهمترین تفاوتی که در بازار بورس در مقایسه با بازارهای سنتی وجود دارد، پشتوانه قانونی است بدین معنی که این بازار کاملاً رسمی است و خرید و فروش در آن به جای رعایت یکسری قوانین نانوشته، از قوانین و مقررات نظام­‌مند پیروی می‌کند. این قوانین توسط قوه مقننه کشور تعیین می‌گردند.

 

2. شفافیت معاملاتی بورس

همچنین در بازار بورس معاملات به صورت کاملاً شفاف صورت می‌­گیرد. بدین معنا که اگر یک نفر قصد خرید یا فروش سهام یک شرکت را در بورس داشته باشد، به راحتی و تنها با دسترسی به اینترنت می‌­تواند به تمام اطلاعات مربوط به آن شرکت دسترسی پیدا کرده و بعد از بررسی کامل این اطلاعات درباره خرید یا فروش سهام آن شرکت تصمیم­‌گیری کند. در حالی که بازارهای سنتی از چنین شفافیتی برخوردار نیستند.

[مطالعه بیشتر:اطلاعات شرکت­‌ها را از کجا بدست آوریم؟]

البته صحت و درستی اطلاعات ارائه شده توسط شرکت‌­ها در بازار بورس هم جای اندکی تامل دارد که برای مطالعه بیشتر می‌­توانید تامل در اطلاعات شرکت­ها در بورس را مطالعه کنید.

 

3. بهره‌مندی بورس از پشتوانه قانونی

تفاوت دیگر بازار بورس با بازارهای سنتی داشتن پشتوانه قانونی است. به دلیل اهمیت بالای بازار بورس در نظام اقتصادی یک کشور، قانون‌گذار یا همان قوه مقننه یک کشور، که در ایران مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی می­‌باشند، قوانین و مقررات و چارچوب­‌های لازم را برای حفظ حق و حقوق سرمایه‌­گذاران حقیقی و حقوقی در بازار بورس در نظر گرفته است تا از هر گونه سوء استفاده احتمالی و کلاهبرداری در این بازار جلوگیری شود و افراد و شرکت‌­ها با اعتماد و اطمینان بیشتری جذب این بازار شده و با ورود سرمایه­‌های خود به آن به رشد تولید و رونق اقتصادی کشور کمک کنند.


نویسنده : آکادمی خطِ رَوند


اشتراک در شبکه های اجتماعیمقالات مرتبط


ارسال دیدگاه