اهمیت و جایگاه بورس در اقتصاد کشور

اهمیت و جایگاه بورس در اقتصاد کشور

 

اشاره کردیم بورس یک بازار است و در بازار بورس انواع دارایی‌­ها خرید و فروش می­‌شود. یکی از تفاوت‌­های بازار بورس با بازارهای سنتی وضع قوانین و مقررات برای جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری و سوء استفاده توسط اشخاص حقیق و حقوقی می‌­باشد.

اما چرا بازار بورس در اقتصاد یک کشور حائز اهمیت است که قوه مقننه برای آن قانون و چارچوب وضع می­‌کند و دولت‌­ها مکرراً بورس را رصد کرده و از آن به عنوان یک شاخص اقتصادی مهم یاد می‌­کنند؟

چرا گفته می‌­شود که «بورس دماسنج اقتصادی یک کشور است»؟

اگر شرکت‌­های بتوانند خدمات و تولیدات رقابتی را به بازار مصرف عرضه کنند، می‌­توانند سهم بیشتری از بازار داخلی آن کشور و بازارهای بین‌­المللی را از آن خود کنند. این افزایش سهم بازار برای یک شرکت، منجر به ایجاد فرصت‌­های شغلی، ثروت­‌آفرینی، خودکفایی ملی و در نهایت رونق اقتصادی در کشور خواهد شد.

اما یک شرکت برای گسترش و ارتقاء فعالیت‌­های خود نیاز به منابع مالی دارد.

حال سوال اینجاست که این منابع مالی چطور و چگونه باید تامین گردد؟

 

دو روش متداول برای تامین منابع مالی شرکت‌ها

اولین روش اخذ وام بانکی توسط شرکت است که مزایا و معایب خود را دارد. از جمله مهمترین معایب این روش، اخذ سود بانکی است که باعث عدم تمایل شرکت­‌ها به این نوع تامین مالی می‌­شود زیرا ریسک شرکت­‌ها افزایش پیدا می‌­کند.

دومین روش تامین مالی توسط بازار بورس اوراق بهادار است که یک شرکت می­‌تواند در صورت پذیرش در بورس اوراق بهادار، از طریق عرضه و فروش سهام جدید، منابع مالی مورد نیاز خود را کسب کند. همچنین افرادی که سهام این شرکت را خریداری کرده‌­اند می‌­توانند در سود حاصل از ارائه خدمات یا فروش محصولات سهیم باشند. این مشارکت بین شرکت‌­ها و افراد می­‌تواند موجب رشد و شکوفایی اقتصاد کشور شود.

سرمایه‌­گذاران در بازار بورس که همان افراد حقیقی و حقوقی هستند، می‌­توانند پس از بررسی اطلاعات منتشر شده توسط شرکت‌­ها، سهام سودآور و رو به رشد را انتخاب ­کنند. پس بازار بورس با ایجاد یک فضای رقابتی موجب می­‌شود شرکت­های موفق و سوده بتوانند از طریق فروش سهام، منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کنند و البته شرکت‌­های زیانده نیز نمی‌توانند منابع مالی مورد نیاز را جذب کنند و از گردونه رقابت حذف شوند.

این فرآیند باعث اختصاص منابع مالی به صورت بهینه می­‌شود و جریان نقدینگی به سمت شرکت‌­های سودآور و آینده‌­دار هدایت شده و حاصل رونق اقتصادی برای یک کشور خواهد بود.

پس بدین ترتیب بازار بورس برای اقتصاد یک کشور بسیار با اهمیت بوده و همواره خون تازه‌­ای به رگ‌­های اقتصاد کشور تزریق خواهد کرد.

از این فرآیند می‌­توان به خوبی متوجه شد که چرا کشور­هایی که بازار بورس توسعه یافته و تکامل یافته‌­تر دارند، رشد اقتصادی بیشتری را تجربه می­‌کنند.


نویسنده : آکادمی خطِ رَوند


اشتراک در شبکه های اجتماعیمقالات مرتبط


ارسال دیدگاه