اطلاعات و اهمیت آن در سرمایه گذاری

اطلاعات و اهمیت آن در سرمایه گذاری

 

اگر بخواهیم مهم‌ترین عامل در یک سرمایه‌­گذاری را مشخص کنیم، بدون شک این عامل «اطلاعات» است. اطلاعات ارزشمندترین دارایی در بازار سرمایه است.

در بخش ریسک و بازده در بورس گفتیم که ریسک یعنی احتمال تفاوت واقعیت با پیش­بینی انجام شده که هر اندازه این تفاوت بیشتر باشد، ریسک هم بیشتر می­‌شود.

به عنوان مثال قیمت هر سهم شرکت پارس خودرو با نماد #خپارس در تاریخ 16 آذر 97 برابر با 1000 ریال است و پیش­بینی می­‌شود که قیمت این سهم یکسال دیگر به ارزش 2000 ریال برسد. اما قیمت سهم در یکسال آینده برابر با 1584 ریال می‌­باشد. به تفاوت قیمت واقعی و قیمت پیش‌­بینی شده یعنی 416 ریال، ریسک گفته می‌­شود.

 

سوال: چطور می‌­توان این ریسک را کاهش داد؟

پاسخ: هرچه پیش­‌بینی دقیق‌­تر باشد، ریسک هم کاهش می‌­یابد. اما چطور می‌­شود پیش‌­بینی دقیق‌­تری انجام داد؟

پاسخ این سوال در اطلاعات دقیق و معتبر نهفته است. به همین دلیل است که می­‌گویند «اطلاعات ارزشمندترین دارایی در بازار سرمایه است.» اطلاعات معتبر، صحیح و دقیق مبنای اصلی تصمیم‌­گیری در بورس است و هرچه تصمیم­‌گیری و پیش‌­بینی بهتر و با اطلاعات دقیق‌­تر و صحیح­‌تری صورت پذیرد، ریسک کاهش می­‌یابد.

به همین دلیل است که براساس قوانین و مقررات، کلیه شرکت‌­های بورسی موظف هستند که اطلاعات مالی و عملکردی خود را به طور دقیق و منظم در اختیار همه سرمایه‌­گذاران قرار بدهند و همه سرمایه‌­گذاران بر اساس این اطلاعات نسبت به خرید، فروش یا نگهداری سهام خود اقدام کنند.

در بخش انواع ریسک‌­های مرتب با سرمایه‌­گذاری، 7 ریسک اصلی را معرفی کردیم. اینجا می‌­توان فهمید که اگر سرمایه‌­گذاری به اطلاعات دقیق و معتبر دسترسی داشته باشد، می‌­تواند بخش قابل توجهی از ریسک­‌ها را کنترل کند.

به عنوان مثال اشاره کردیم که یکی از ریسک‌­های سرمایه­‌گذاری، ریسک مالی است. بدین معنی که اگر شرکتی بدهی زیادی به بانک یا نهادهای مالی داشته باشد، باید اصل پول و سود آن را بازپرداخت کند.
حال اگر شرکت سودآوری لازم را نداشته باشد که بتواند اقساط وام را پرداخت کند، با ریسک مالی یعنی عدم توانایی در بازپرداخت وام مواجه می‌­شود. پس برای یک سرمایه‌­گذار میزان وام دریافتی شرکت از بانک اهمیت دارد و سرمایه‌­گذار می­‌تواند این اطلاعات را از طریق بررسی صورت‌­های مالی شرکت شناسایی کند.

همچنین در خصوص انواع ریسک‌ها مانند ریسک نرخ تورم، ریسک نرخ ارز، ریسک نرخ سود و ... هم اگرچه تحلیل این متغییرهای اقتصادی مبتنی بر تحلیل روند متغییرهای اقتصادی کلان در آینده است، اما سرمای‌ه­گذار حرفه‌­ای می­‌تواند با بررسی روند شاخص­‌های احتمال منتشر شده از سوی نهادهای رسمی و همچنین کمک گرفتن از متخصصین مالی و اقتصادی، به پیش‌­بینی قابل توجهی از وضعیت این شاخص‌­های در آینده و تحلیل آن­ها بر قیمت سهام و سایر اوراق بهادار دست یابد.

بنابراین بهره‌­گیری از اطلاعات با کمک به افزایش دقت پیش‌­بینی ریسک سرمایه­‌گذاری  را کاهشمی‌­دهد.

حال باید دید که به چه داده‌هایی، اطلاعات خوب می‌گوییم.
 

اطلاعات خوب چه ویژگی­‌هایی دارد؟

چهار ویژگی اساسی اطلاعات را مفید و قابل استناد می­‌کند.

 

1. اطلاعات باید معتبر و قابل اتکا باشد.

به همان اندازه که اطلاعات صحیح و معتبر می‌­تواند ریسک سرمایه‌­گذاری را کاهش دهد، اطلاعات نادرست و شایعات می‌­توانند ریسک سرمایه‌­گذاری را افزایش دهند و تصمیم‌­گیری بر مبنای غلط استوار خواهد شد که می­‌تواند به شکست بی‌انجامد.

به عنوان مثال شایعه افزایش قیمت خودرو باعث می‌­شود که یک سرمایه‌­گذار بر این مبنا، قیمت سهام شرکت‌های خودرویی را به قیمت بالایی خریداری کند و وقتی که متوجه شود که این خبر فقط یک شایعه بوده است. باید سهام خود را با ضرر به فروش برساند.

شایعه و شنیده­‌ها یکی از اشتباهات رایج در سرمایه‌­گذاری است که تا کنون سرمایه افرادی زیادی به این دلیل از بین رفته است.

 

2. اطلاعات باید جامع باشد.

جامع بودن اطلاعات بدین معنی است که تنها با یک خبر نباید به تجزیه­‌ و تحلیل یک شرکت یا یک صنعت پرداخت. به عنوان مثال اگر یک شرکت خودرو ساز، قیمت خودروهای خود را افزایش دهد و در مقابل قیمت دستمزد پرداختی به کارکنان و همچنین بیمه پرداختی به تامین اجتماعی نیز افزایش یابد، سودآوری شرکت چندان تغییر محسوسی نخواهد کرد. پس اطلاعاتی که یک سرمایه‌­­گذار برای تحلیل خود نیاز دارد باید جامع باشد.

 

3. اطلاعات باید به‌­روز باشد.

اطلاعات معتبر و قابل اتکا که به صورت جامع نیز تحلیل شود، اگر به‌­روز نباشد، اهمیتی ندارد. بسیاری از سرمایه‌­گذاران به این دلیل نمی‌­توانند سود مناسبی کسب کنند که به اطلاعات به­‌روز و لحظه­‌ای دسترسی ندارند.

به عنوان مثال شرکت سیمان سپاهان با نماد #سپاها برنده یک مناقصه تامین سیمان به ارزش 300 میلیارد ریال شده است. به محض انتشار خبر ارزش سهام این شرکت افزایش خواهد یافت. حال اگر یک سرمایه­‌گذار یک هفته پس از انتشار این خبر از آن مطلع شود، نمی­‌تواند با استفاده از این اطلاعات به سود دست یابد؛ زیرا سهام شرکت سیمان سپاهان افزایش یافته و در قیمت جدید متعادل شده است.

 

4. اطلاعات باید مرتبط باشد.

در بازار بورس بسیار مشاهده می­‌شود که سهامدارن بر مبنای هیجانات سهام خود را به فروش می­‌رسانند و یا اینکه برای خرید یک سهام خاص تشکیل صف خرید می‌­دهند.

به عنوان مثال با انتشار خبر افزایش نرخ ارز، شرکتی که مواد اولیه و بازار هدف آن داخل کشور است هیچ تاثیری نمی‌پذیرد، اما سرمایه‌­گذاران نگران تاثیر منفی نرخ ارز بر این شرکت هستند. پس سهام خود را با قیمت کم به فروش می­‌رسانند.

پس یک سرمایه‌­گذار باید بداند که اطلاعات منتشر شده با فرض سه شرط قبلی، چه تاثیری می­‌تواند بر شرکت مورد نظر او داشته باشد.

پس متوجه شدیم که اطلاعات معتبر و قابل اتکا، جامع، به‌روز و مرتبط ارزشمندترین دارایی بازار سرمایه است.

 


نویسنده : آکادمی خطِ رَوند


اشتراک در شبکه های اجتماعیمقالات مرتبط


ارسال دیدگاه